Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 12113009



*

nr 1211 3009


Hugo Ulbrich

(1867-1928), Tyskland


Hugo Ulbrich (1867-1928), Germany. "Blick aus Beckers Schneiderwerksatt auf das Rathaus", signed. Subject: 29, 5x24 cm,


ETCHING, "Blick aus Beckers Schneiderwerksatt auf das Rathaus", signerad. Motivet: 29,5x24 cm


Hugo Ulbrich, German painter, born 1867, dead 1928.

Estimate:

600

Sold:

SEK 400

Auction date:

Monday October 22 2018
at 20:09:24


  • Bid history
Time Bidder Bid
26/9 18:34:52 1      250 kr
17/10 20:37:34 2      300 kr
17/10 23:45:04 1      350 kr
22/10 20:04:25 2      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Oct 22

Grafik

På Tema Grafik den 22 oktober har vi samlat grafisk konst av konstnärer som Mårten Andersson, Georges Braque, James Coignard, Corneille, Lena Cronqvist, Peter Dahl, Salvador Dalí, Carl Johan De Geer, ...



Read more about Grafik

  • Artist/Designer

Hugo Ulbrich

Hugo Ulbrich, German painter, born 1867, dead 1928.

Read more about Hugo Ulbrich
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar europa germany grafik hugo ulbrich tyska tyskland tyskt
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
    Present: SEK 350

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr